What’s On | 31st August-2nd September 2018

Every week we tell you what shows are coming up this weekend and what has been announced. Check it out!


FRIDAY


British Championship Wrestling ‘Live In Kilmarnock’
The Palace Theatre | Kilmarnock
Announced:
Wolfgang & Jack Jester vs Polo Promotions (Jackie Polo & Mark Coffey)
Davey Blaze vs Joe Coffey
Tucker vs Bad Bones
BCW Heavyweight Championship – BT Gunn (c) vs Chavo Guerrero Jr


SATURDAY


Reckless Intent Wrestling ‘Live In Livingston’
Murieson Scout Hall | Livingston
Announced:
Jarek Nowak vs Jonathan Richards
Delsin Dayre vs Dr Effen
Dickie Divers vs BT Gunn
Brandon Adams vs Jam O’Malley
Bear & Beers Present The Wee Jimmy Open Challenge – Wee Jimmy vs ???
RI UK Championship – Chris Renfrew (c) vs Jack Morris
RI Tag Team Championships – David Devlin & Kieran Kelly (c) vs Age of Orion (Michael Chase & Theo Doros)


WrestleZone ‘Aberdeen Anarchy X’
The Beach Ballroom | Aberdeen
Announced:
Pre-Show Battle Royal – Confirmed Entrants: Dino Del Monte, Ted O’Keefe, Jason Reed, Bradley Evans, Kaden Garrick, and Ryan Riley
Grado & Santino Marella vs Kid Fite & Krieger
Sammii Jayne vs Viper
WrestleZone Tri-Counties Championship – Fatal Four Way – Andy Wild (c) vs Mr P vs Nathan North vs Zach Dynamite
WrestleZone Tag Team Championships – Tables Match – The Rejected (Chris Archer & Mikkey Vago) (c)The Kings of Catch (Aspen Faith & Lewis Girvan)
Bingo Ballance vs Chavo Guerrero Jr.
If Sterling Oil Lose, They Must Disband
– Team WrestleZone (Scotty Swift, Johnny Lions, Bryan Tucker & Chris McDonald) vs Sterling Oil (Crusher Craib, William Sterling, Alan Sterling & Richard R. Russell)
Undisputed WrestleZone Championship – Steel Cage Match- Special Enforcer: Lee McAllister
– Shawn Johnson (c) vs Damien


SUNDAY


Source Wrestling ‘Showcase’
Source Wrestling School | Glasgow
Announced:
Anastasia vs Sammie Jo
Kieran Kelly vs Ryan Griffin
King Killa vs Luke Aldridge
Scott McManus vs Xero
Robert Wishart vs Taylor Vyce
Glen Dunbar & Manlon vs MATT DALY & Luke Matthews
Six Man Scramble – Craig Anthony vs Craig Forsyth vs Mark J Wilson vs Cody Crawford vs Rowan Frey vs Shaun Walker


Discovery Wrestling ‘Live!’
The Jam House | Edinburgh
Announced:
Jordan Devlin vs Kenny Williams
Isla Dawn vs Charlie Morgan
The Kings of the North (Bonesaw & Damien Corvin) vs Polo Promotions (Jackie Polo & Mark Coffey)
Winner Earns A Discovery Wrestling Contract – DCT vs Michael Chase
Hotter Than Hell Edinburgh Invitational Tournament Quarter-Final – Eddie Dennis vs Andy Wild
Hotter Than Hell Edinburgh Invitational Tournament Quarter-Final – Irving Garrett vs Liam Thomson
Discovery Women’s Championship – Triple Threat – Sammii Jayne (c) vs Viper vs Nina Samuels
Discovery Wrestling Y Division Championship
– Joe Coffey (c) vs Christopher Saynt


*Card Subject To Change*


Keep up to date on what’s happening near you using the Scottish Wrestling Network Event Calendar.

Advertisements