Scottish Wrestling Roundup – September 28th 2018

What’s On This Weekend


Results


Discovery Wrestling have announced the following for ’48 Months Later’ on November 4th at the Jam House, Edinburgh;

  • Survival Match: Gene Munny vs Sugar Dunkerton
  • Loser Leaves The House of Saynt, Christopher Saynt as Referee: Theo Doros vs Grant McIvor

Insane Championship Wrestling have announced the following for upcoming events;

‘Fight Club Tapings’ on October 7th at the Garage, Glasgow;

  • Chairs Match: The Kings of Catch (Aspen Faith & Lewis Girvan) Open Challenge
  • Jack Jester vs Bram
  • Aivil vs Kasey
  • Grado vs Kid Fite

‘Fear & Loathing XI’ on December 2nd at the SSE Hydro, Glasgow;

  • ICW Zero-G Championship: Mark Coffey (c) vs Joe Coffey
  • ICW Women’s World Championship: Viper (c) vs Kay Lee Ray
  • Joe Hendry vs Mikey Whiplash
  • The Briscoes (Jay Briscoe & Mark Briscoe) will be in action

Premier British Wrestling have announced the following for ‘Live in Larbert’ on September 29th at the Dobbie Hall, Larbert;

  • PBW Tag Team Championships: Proper Mental (Lou King Sharp & Krieger) (c) vs Craig Anthony & Kieran Kelly
  • Lucha DS vs Davey Blaze

Reckless Intent Wrestling have added the following names to the Reckless Rumble Match on October 6th at the Murieston Scout Hall, Livingston;

  • Ian Skinner

They have also added the following names to ‘Live in Livingston’ on November 3rd at the Murieston Scout Hall, Livingston;

  • Sugar Dunkerton

Respect Pro Wrestling have announced the following for ‘The St. Andrew’s Scrap’ on November 30th at the Garnock Community Social Club, Kilbirnie;

  • Christopher Saynt’s Open Challenge
  • Lucha DS vs King Robert Wishart

Scottish Wrestling Alliance have announced the following for ‘Live in Paisley’ on October 26th at the Lagoon Leisure Centre, Paisley;

  • Team Insane Generation X (Billy Gunn, Grado, Lionheart & The Kinky Party (Jack Jester & Sha Samuels)) vs Team Polo Promotions (Aaron Echo, Kenny Williams, Joe Coffey & Polo Promotions (Jackie Polo & Mark Coffey))
  • Mikey Whiplash vs Atsushi Aoki
  • Scottish Heavyweight Championship: Timm Wylie (c) vs Ravie Davie

Source Wrestling have announced the following for ‘Live in Burnside’ on September 29th at the 113th Burnside Scout Hall, Burnside;

  • Source Championship: Alexander Darwin MacAllan (c) vs Chris Renfrew
  • The Violence Institute (MATT DALY, Luke Matthews & Xero) vs Craig Forsyth & The Underdogs (Kieran Kelly & Scott McManus)

United Pro Wrestling have announced the following for ‘Forever Chasing Shadows’ on October 27th at the MACBI Community Hub, Mintlaw;

  • Jack Morris vs Delsin Dayre

They have also added the following names to ‘Hello, My Name is David Starr’ on November 3rd at the Rox Hotel, Aberdeen;

  • Jack Morris
  • Grant McIvor
  • The Scottish Luchadors (Lucha DS & Robbie Solar)
  • The Opera of Silence (Euan G. Mackie & Stallyon)
  • The Kings of Unity (Chris Lamb & Riley Adams)

World of Sport Wrestling have added the following names to ‘Live in Aberdeen’ on January 27th at the AECC, Aberdeen;

  • Will Ospreay
  • Joe Hendry
  • Kay Lee Ray
  • Robbie X
  • Nathan Cruz
  • Sha Samuels

World Wide Wrestling League have added the following names to ‘Wrestling Showdown’ on October 19th at the Southside Community Centre, Edinburgh;

  • Mike Musso
  • Euan G. Mackie
  • Kevin Williams
  • Lou King Sharp

WrestleZone have announced the following for upcoming events;

‘Live in Keith’ on September 29th at the Longmore Hall, Keith;

  • Crusher Craib vs Cysto 1
  • Undisputed WrestleZone Championship: Damien (c) vs Chris Archer

‘Live in Balmedie’ on October 6th at the Leisure Centre, Balmedie;

  • WrestleZone Tag Team Championships: The Rejected (Chris Archer & Mikkey Vago) (c) vs Bradley Evans & Zach Dynamite

Wrestling Experience Scotland have announced the following for ‘Live in Dennistoun’ on October 5th at the Wood Street Social Club, Dennistoun;

  • Lionheart vs Eli Bulwark
Advertisements