Scottish Wrestling Roundup – February 8th 2019

News

What’s On This Weekend


Results


Caithness Pro Wrestling have announced the following for ‘CPW Rumble’ on February 16th at the Royal British Legion, Thurso;

  • Lad Chapman vs ???

Discovery Wrestling have announced the following for ‘Disco Derby’ on March 3rd at the Jam House, Edinburgh;

  • Y Division Championship: Joe Coffey (c) vs Lewis Girvan
  • Chief Deputy Dunne debuts

Fierce Females have announced the following for ‘Be Your Own Hero’ on February 10th at the Shed, Glasgow;

  • #1 Contenders Match: Sammii Jayne/Ashley Vega vs Isla Dawn/Angel Hayze

Insane Championship Wrestling have announced the following for upcoming events;

‘Drippin’ Like A Knackered Fridge’ on March 10th at the Assembly, Aberdeen;

  • Kenny Williams vs Jason Reed

‘8th Annual Square Go!’ on February 24th at the SWG3, Glasgow;

  • ICW Women’s World Championship: Kay Lee Ray (c) vs Toni Storm

They have also added the following names to the 8th Annual Square Go! Match;

  • Andy Wild
  • Kieran Kelly

They have also added the following names to the 2019 King of Hawners Tournament on May 26th and May 27th at the Garage, Glasgow;

  • Bad Company (BT Gunn & The Purge (Krobar & Stevie James))
  • More Than Hype (LJ Cleary, Nathan Martin & Darren Kearney)
  • The Anti-Fun Police (Chief Deputy Dunne, Los Federales Santos Jr. & Deputy Drake)

Premier British Wrestling have announced the following for ‘Live in Larbert’ on March 2nd at the Dobbie Hall, Larbert;

  • Liam Thomson vs Kieran Kelly

They have also added the following names to ‘Live in Berryhill’ on February 21st at the Berryhill Primary School, Wishaw;

  • BT Gunn
  • Paxxo
  • Krieger
  • Lucha DS
  • TJ Rage
  • Dean Ford
  • Ashley Vega
  • Prince Asad
  • Ian Skinner
  • Danny Edwards
  • Rosie Nyte
  • Hal Rayner

Reckless Intent Wrestling have announced the following for upcoming events;

‘Sunday Slam’ on February 17th at the Reckless Intent Wrestling School, Livingston;

  • #1 Contenders Battle Royal: Conscience, Craig Forsyth, Jackie Grady, Jarek Nowak, Rob Mills and Wee Jimmy confirmed to enter
  • 2019 Battle of West Lothian Tournament Quarterfinals: Brandon Adams vs Freddie The Fanboy
  • 2019 Battle of West Lothian Tournament Quarterfinals: Jack Morris vs Tom Fulton
  • 2019 Battle of West Lothian Tournament Quarterfinals: Theo Doros vs Steven ‘Air’ Myles
  • 2019 Battle of West Lothian Tournament Quarterfinals: The Alex Webb vs Delsin Dayre

‘Live in Livingston’ on March 2nd at the Murieston Scout Hall, Livingston;

  • Eric Canyon vs Dr Effen
  • Reckless Intent Heavyweight Championship: Dickie Divers (c) vs ???
  • Fatal Four Way Elimination Match: The Alex Webb vs Steven ‘Air’ Myles vs Theo Doros vs Rob Mills

Respect Pro Wrestling have added the following names to ‘Live in Kilwinning’ on April 27th at Pryde, The Playz, Kilwinning;

  • Lewis Girvan
  • Jack Morris
  • Robert Wishart
  • Bobby Roberts
  • The Sensational Scenebirds (Christopher Saynt & Darrell Costello)

Scottish Wrestling Entertainment have announced the following for ‘Uprising: Fast Track Rumble’ on February 23rd at the Ardler Complex, Dundee;

  • SWE Future Division Championship Tournament Quarterfinals: Luke Aldridge vs Zack Leon
  • SWE Future Division Championship Tournament Quarterfinals: KJ Nitro vs Ken Kaiden
  • SWE Future Division Championship Tournament Quarterfinals: LJT vs Hugo Harris
  • SWE Future Division Championship Tournament Quarterfinals: Scotty Riccio vs Spike Tierney

United Pro Wrestling have announced the following for ‘Live in Buckie’ on February 23rd at the Fisherman’s Hall, Buckie;

  • Riley Adams vs Tyler Reid
  • Delsin Dayre vs Steven ‘Air’ Myles

World Wide Wrestling League have announced the following for upcoming events;

‘Remedy’ on February 23rd at the Carnegie Leisure Centre, Dunfermline;

  • W3L Women’s Championship: Emily Hayden (c) vs Jayla Dark

‘Wrestling Showdown: Linlithgow’ on February 24th at the Linlithgow Leisure Centre, Linlithgow;

  • W3L Tag Team Championships: TJ Rage & Krieger (c) vs Euan G. Mackie & Timm Wylie

They have also added the following names to the 2019 Galashiels Cup at ‘Wrestling Showdown: Galashiels’ on March 3rd at the Mac Arts, Galashiels;

  • Luke Aldridge
  • Mike Musso

WrestleZone have announced the following for upcoming events;

‘Live in Montrose’ on February 9th at the Montrose Town Hall, Montrose;

  • Handicap Match: Andy Wild vs Alan Sterling & Caleb Valhalla
  • Scotty Swift & Johnny Lions vs Blue Thunder & William Sterling
  • VIP Ticket Holders Pre-Show: The Rejected (Chris Archer & Mikkey Vago) vs The Outfit (Dino Del Monte & Ted O’Keefe)

‘Live in Peterhead’ on February 23rd at the Palace Hotel, Peterhead;

  • Dino Del Monte vs Chris Archer
  • Ted O’Keefe vs Mikkey Vago
  • Scotty Swift vs Blue Thunder
Advertisements